مکان سالن باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟

 

مکانی که انتخاب می شود باید 4 دیواری مسقف باشد تا فضا را در برابر گرما و سرما حفظ کند، همچنین توانایی تحمل وزن آکواریوم ها را داشته باشد. بهترین محل برای این کار زیر زمین و سوله می باشد .

در ضمن محل ذکر شده باید دارای تهویه ، لوله کشی آب و فاضلاب، گاز و برق کشی باشد.

 

پایه آکواریوم :

 

پایه آکواریوم محلی برای قرار گرفتن آکواریوم می باشد. پایه باید تحمل وزن آکواریوم را داشته باشد، برای این کار از پایه فلزی استفاده می کنیم. و یک تکه آکاسیف (یونولیت) به اندازه آکواریوم روی پایه قرار می دهیم تا فشار باعث شکستن آکواریوم نشود.

پایه را بهتر است در محل بوسیله پیچ و روپلاک و بست سفت کنیم و از ضد زنگ و بعد از آن رنگ مخصوص برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده کنیم.

توجه : حتما محل اتصال را بوسیله جوش پر کنید تا بر اثر فشار پایه باز نشود.

 

آکواریوم :

 

انتخاب ابعاد و اندازه آکواریوم بستگی به سلیقه دارد. و دانستن ابعاد آن در زمان استفاده از دارو و محاسبات دیگر ضروری می باشد.

برای سایت (سالن) پرورش بهترین ابعاد 100* 35*40 می باشد که بترتیب (طول و عرض و ارتفاع) است .

 

پمپ هوا :

 

پمپ هوا یکی از مهمترین وسایل آکواریوم است . پمپ هوا در جهت تأمین اکسیژن مصرفی ماهیها و ایجاد تهویه و فیلتر آب آکواریوم بسیار لازم و ضروری است.

پمپ هوا باید بالاتر از آکواریوم نصب شود، تا بر اثر برگشت آب سیم پیچ داخل پمپ هوا نسوزد. هنگام انتخاب باید به ابعاد آکواریوم توجه داشته باشید تا پمپ مناسب با آن را تهیه کرده تا ماهیان با کمبود اکسیژن مواجه نشوند.

 

فیلتر شفاف کننده :

 

این فیلتر از دو لایه پشم شیشه و ابر نازک تشکیل شده است . که داخل ظرفی قرار می گیرد و توسط لوله فیلتر زیر شنی به پمپ هوا وصل می شود که روی آن را با سنگ ریزه می پوشانند و در جذب فضولات و غذاهای باقیمانده بسیار مناسب و موثر می باشد.

مزیت استفاده از این فیلتر ها :

» آب زود کدر و مات نمی شود.

» حمل و نقل آسانی دارد .

» راحت تمیز می شود .

توضیح : داخل آکواریوم از هیچ وسیله و سنگریزه ای  استفاده نمی شود. ظرف فیلتر شفاف کننده معمولا یک وان پلاستیکی می باشد که مواد تشکیل دهنده داخل آن قرار می گیرند.

 

دماسنج :

 

وسیله ای برای اندازه گیری میزان درجه حرارت آب آکواریوم است .

ماهیان در درجه حرارت معینی به زندگی و حیات خود ادامه می دهند و زیاد یا کم شدن درجه حرارت و دمای آب باعث بروز بیماری و تلفات می شود.

 

بخاری :

 

هر آکواریوم نیازمند یک بخاری اتومات مخصوص است. برای این امر باید توان حرارتی بخاری مد نظر قرار گیرد تا آب دمایش ثابت بوده و متغیر نباشد.

به نظر بنده بخاری گازی در دمای تنظیم شده مناسب برای ماهیان و گرم کردن سالن گزینه مناسبی است چون :

» هزینه خرید نسبتا پایین تری نسبت به بخاری های اتومات دارد..

» نیازی به چک کردن تک تک بخاری ها نیست تا از سالم بودن اطمینان حاصل شود .

نکته : برای برخی گونه ها حتما لازم است از بخاری اتومات استفاده کرد (چون دمای نگهداری آبزیان با هم متفاوت است )

 

تور صید ماهی :

 

وسیله ای برای گرفتن ماهی ها در مواقع لزوم است که باید نسبت به  سایز ماهی خریداری و استفاده شود تا در هنگام گرفتن به ماهی آسیب نرسد .

همچنین بهتر است از تور مشترک استفاده نشود تا از بروز برخی بیماری ها جلوگیری شود

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 آذر 1389    | توسط: حمید رضا    | طبقه بندی: متفرقه ها،     | نظرات()