آروانا یکی از زیباترین ماهیهای گوشتخوار به حساب می آید بدنی براق با فلسهایی برجسته و براق حالت افسانه ای به این ماهی داده است رشد آروانا تقریبا سریع است و خیلی زود در مخزن خود حکومت میکند آةروانا به غذاهای گوشتی علاقه زیادی دارد آروانا در سطح بالایی آب شنا میکند آروانا گونه های متفاوتی دارد از جمله کوتوله قرمز نقره ای و طلایی......از معروفترین عضو این خانواده آروانا نقره ای به حساب میآید آروانا در کشور چین به علت شباهت به اژدهای افسانهای این کشور مورد علاقه بسیاری قرار گرفته است تنها چند مورد تخم ریزی از این ماهی در اسارت دیده شده است درب مخزن آروانا حتما باید پوشیده باشد زیرا آروانا به علت غریزه شکار طعمه های بیرون آب ممکن است از مخزن بیرون بجهد

آروانا انواع مختلفی دارد مانند نقره ای استرالیایی و آسیایی

آروانای آسیایی:

 زادگاه آروانای آسیایی اندونزی مالزی و تایلند است زمانی به علت صید بیش از حد این ماهی زیبا خطر انقراض نسل این ماهی را تهدید میکرد تقاضای بالا و صید زیاد این ماهی موجب نگرانی دوستداران محیط زیست شده بود تا اینکه آروانای آسیایی در سال 1970 مورد حمایت CITES قرار گرفت و صید این ماهی ممنوع اعلام شد و جمعیت این ماهی رو به افزایش یافت صید این ماهی تحت کنترل این شرکت قرار گرفت با تلاشهایی که شد اندونزی و سنگاپور موفق به تکثیر این ماهی دوست داشتنی شدند درعمل تولید مثل نهایتا 50 تخم از آروانا گرفته میشود و تخمها در دهان ماهی نر رشد پیدا میکنند  پس از این موفقیت برای رضایت مشتریان و نیاز کلکسیون داران این ماهی را در رنگهای زیبا و متنوع تولید کردند که گونه های معروف شامل آروانای سبز اروانای طلایی و آروانای قرمز میباشند

آروانا Scleropages spp ماهی بسیار گرانقیمت است. پس هنگام خرید باید به یكسری نكات مهم توجه كنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.
تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن رنگش باید روشن و درخشنده باشد.

شكل بدن : به میزان كافی پهن و طویل باشد و هر باله باید كامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.

فلسها : به طور منظم درخشنده و كاملا شكل دار و بزرگ

سبیلكها : بلند و مستقیم هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن

باله ها : بزرگ و گسترده هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.

سرپوش آبششی : نزدیك به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.

چشمها : در شكل و اندازه مناسب باشد كدر نباشد برآمدگی نداشته باشد شفاف باشد.

دهان : كاملا بسته باشد و هیچكدام از فكها از آن یكی جلو نزده باشد.

دندانها : تمیز بوده و در جای خود و در یك خط در راستای فك باشد.

شكم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.

نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می كند.

حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می كنیم :

رنگ :
مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است كه علاقهمندان را به طرف خود جلب می كند. بنابراین اگر شكل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

شكل بدن :
ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی كه به آن می دهند و محل نگهداریش توجه كنید. اندازه مخزن به طور مستقیم رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور كلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.
غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در ر?یم غذایی آنها استفاده كنید. ماهی نباید به یك نوع غذا عادت كند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی كنترل گردد.

فلسها :
عامل ممایز كننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لك دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.
بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فكر می كنند كه وقتی برخی فلسها افتادند آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود كه ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشكل اجسامی كه می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف كنید. دوره جایگزینی فلسها 5-3 هفته طول می كشد.
در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باكتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیكی و شیمیایی آب را كنترل نمایید. اگر یك فلس غیر طبیعی بود می توانید ماهی را بیهوش كرده و آنرا بكنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد كرد.

سبیلكها :
باید به اندازه كافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلكهای كنده و كوتاه شده پرهیز كنید.

سبلیكها چگونه محافظت و نگهداری می شوند
در ابتدا باید بگویم كه فضای مخزن شما باید به میزان كافی وسیع باشد تا سبیلكها بتوانند به راحتی فعالیت كنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد كرده و مدام به اجسام آكواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.


نكات قابل توجه :
- مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نكنید ( یك مخزن ساده بهترین است) .
- غذا را در كنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آكواریوم قرار دهید.
- هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این كار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.
- سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آكواریوم را توسط چسب گرد كنید ( گوشه دار نباشد)
با رعایت نكات بالا می توانید از وارد آمدن صدمه به سبیكلها به میزان زیادی بكاهید. در صورت كنده شدن و شكستن سبیلكها بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی كوتاهتری دارند.
سبیلكها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :
1- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده می شود : زمانی كه این مساله اتفاق می افتد بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشكل است.
2- زمانی كه سبیلك از ریشه كنده نمی گردد : اگر سبیلك از ریشه كنده نشود اما دچار خمیدگی گردد بهتر است كه آنرا قطع نكنید تا دوباره رشد كند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

باله ها :
هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یك باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محكم باشند و هیچگونه پارگی در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگی باید كاملا مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می كنند. فضای كوچكتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی كمتر می گردد.
هنگامی كه ماهی به سن نوجوانی رسید می تواند به یك مخزن بزرگتر انتقال یابد برای جلوگیری از صدم باله ها به این نكات توجه كنید :
- از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نكنید.
- ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.
- برای انتقال جوانترها از توری نرم استفاده نمایید و زمانی كه به 15 سانتیمتر رسیدند از تور نباید استفاده كرد و به جای آن از كیسه پلاستیكی استفاده نمایید.
- اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید می توانید آنرا از پایه قطع كنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.
شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حركت در ماهی میباشند و هر گونه صدمه به آنها نحوه حركت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
برای عمل جراحی حتما از یك حرفه ای كمك بگیرید. ممكن است كه پس از جایگزینی شعاع باله ای آنها شكل مناسبی پیدا نكنند.

چشمها :
در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می كنند و به دنبال غذاهای زنده میباشند.
زیرا در طبیعت یكی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشكیل می دهد. چشمهای سالم باید كاملا در مركز بوده و كدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش كنند. كاملا شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.
در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :
1- در مخزن چون غذاها سریعا به كف می روند چشمها به دنبال غذا در كف بوده و به سمت پایین می نگرد.
2- این مساله به اندازه كافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود كه چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.


دهان :
لبها نباید خیلی برآمده باشند و فك پایین نباید شل باشد. در آكواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند كه باعث می گردد عضلات فك سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشكل باید مخزن را بزرگتر كنیم و یا توسط فیلترهای داخلی جریان آب را قوی تر نماییم.

دندانها :
به طور كلی علاقه مندان به ماهی توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها كاملا مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :
باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یك سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :
- از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نكنید.
- دمای صحیح را در مخزن برقرار كنید. اگر دما خیلی بالا باشد سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروك می شوند. توجه كنید كه تغییرات دمایی شدید باعث كج شدن سرپوشها می گردد.
- شرایط صحیح فیزیكی و شیمیایی را در مخزن برقرار كنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اكسی?ن موجود در آب داشته باشید.
اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید برای جلوگیری از عفونتهای باكتریایی و قارچی از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شكم :
شكم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشكلات معده است. به غیر از زمانی كه ماهی می خواهد تخم ریزی كند.

نحوه شنا كردن :
شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی كه به درستی شنا نمی كند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است كه ماهی بتواند به طور عمودی شنا كند و باله های خود را كاملا باز كند. سبیلكها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا كند

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 28 شهریور 1389    | توسط: حمید رضا    | طبقه بندی: ماهی آروانا،     | نظرات()